Aussiespecialen 2012

ÅRETS SPECIAL

Söndag 12 aug 2012

Blekinge Kennelklubbs utställning

den 11-12 augusti i Ronneby Brunnspark

Domare Ingrid Borchorst, Danmark

BIR- och BIM-vinnande hundar, valp och junior

 
Valpklass 4-6 månader
         
     
BIR, BIS Valp
1:a HP

Jaskarin Play With Me
Ägare: Christina Engqvist
Foto: Marcus Walldén
 

 

  1:a HP
BIM Valp

For Fun Extreme Makeover
Ägare: Maritha Andersson
Foto: Markus Walldén
         
         
Juniorklass 9-18 månader
Hanar
         
     

EXC 1, CK
Fastlove´s A Lot Of Attitude
Ägare: Pia Löfgren och Marie Fast
Foto: Marcus Walldén

      EXC 2, CK
Jaskarin Carissimo
Ägare: Saija Reiman Walldén
Markus Walldén och Jaana Saloniemi
Foto: Marcus Walldén
         
         
Juniorklass 9-18 månader
Tikar
         
   

Jaskarin Cara Collection
Exc 1, Ck, Bt-3, Cert
Ägare: Saija o Marcus Walldén, Jaana Saloniemi
Foto Marcus Walldén

 

Dendu Belfast Brownie
Exc 2, Ck, Bt-4, Reserv-Cert
Ägare: Sven-Åke Eriksson
Foto: Marcus Walldén

 

Nellyson´s Vow Im A Chow-Chow
Exc 3, Ck
Ägare: Britten Thörnblad
Foto: Marcus Walldén

         
         
Unghundar 9-18 månader
Hanar
         
   

Jaskarin Magic Eyes
Exc 1, Ck, Bh-2, Cert
Ägare: Britten Thörnblad, Saija Walldén
Foto: Marcus Walldén

 

Jaskarin Saturnus
Exc 2, Ck, Bh-3, Reserv-Cert
Ägare: Marie Fast, Saijas Walldén
Foto: Marcus Walldén

 

Fårönas Elton John
Exc 3, Ck
Ägare Agnethe Dietrich
Foto: Marcus Walldén

         
       

Cooktown Pripps Blue
Vg 4
Ägare Siv Jäwert
Foto: Marcus Walldén

       
         
         
Unghundar 9-18 månader
Tikar
         
       

Jaskarin Satellite
Exc1, Ck
Ägare Christina o Tony Karlsson, Saija Walldén
Foto: Marcus Walldén

       
         
         
Öppen klass
Hanar
         
   

Jaskarin Sputnik
Exc 1, Ck, Bh-4
Ägare Saija o Marcus Walldén
Foto: Marcus Walldén

 

Twee-Dle-Dee Mustach JohnnyExc 2, Ck
Ägare Pia Löfgren
Foto: Marcus Walldén

 

Jaskarin Sirius
Exc 3, Ck
Ägare Christina Karlsson
Foto: Marcus Walldén

         
     

Fårönas Ben Hur
Exc 4
Ägare Siv Jäwert
Foto: Marcus Walldén

 

Poo-Poo-Pi-Do´s Beppe Baboo
Vg
Ägare Bodil Lindgren
Foto: Marcus Walldén

   
         
         
Öppen klass
Tikar
         
     

Cooktown Negrita
Exc 1
Ägare Bernt Bolin
Foto: Marcus Walldén

 

Fårönas Doris Day
KEP
Ägare Marie Fast
Foto: Marcus Walldén

   
         
         
Champion
Hanar
         
     

Pariservikens Earth Boy
Exc 1, Ck
Ägare Marie Fast
Foto: Marcus Walldén

 

Firewalker´s Virginia Gentleman
Exc 2, Ck
Ägare Saija o Marcus Walldén
Foto: Marcus Walldén

   
         
         
Champion
Tikar
         
   

Jaskarin Sweet-Herself
Exc 1, Ck, BIM
Ägare Marika Eklund
Foto: Marcus Walldén

 

Jaskarin Metu-Metu
Exc 2, Ck, Bt-2
Ägare Ninna Odehag, Saija Walldén
Foto: Marcus Walldén

 

Ålhammarens Åhlivia
Exc 3, Ck
Ägare Birgitta Sundell, Bodil Lundkvist
Foto: Marcus Walldén

         
       

Twee-Dle-Dee Daddys Girl
Exc 4, Ck 
Ägare Anki Rydholm
Foto: Marcus Walldén

       
         
         
Veteran
Hanar
         
   

Jaskarin Bravo
Exc 1, Ck, BIS-veteran, BIS
Ägare Saija o Marcus Walldén
Foto: Marcus Walldén

 

Cooktown Red Gasolin
Exc 2, Ck
Ägare Bernt Bolin
Foto: Marcus Walldén

 

Hoksel Rassel
Exc 3, Ck
Ägare Christina Karlsson, Anton Karlsson
Foto: Marcus Walldén

         
         
Uppfödarklass
 

Kennel Jaskarin
1 Hp, BIS Uppfödare
Ägare Saija o Marcus Walldén
Foto: Marcus Walldén

 
 
Deltog ej
 

V-Shadow Ariben Blue Radar
Jaskarin Stuntman
Mongrel´s Corinda

 
Alla deltagare
Foto: Marcus Walldén